Jdi na obsah Jdi na menu
 


Friský kůň

9. 9. 2007

Fríský kůň

  • Barva: pouze černá (povoleny jsou jen jednotlivé bílé chlupy, nikdy nesmí jít o ucelený bílýodznak, nesmí být odznaky na nohách)
  • Výška v kohoutku: 150-160 cm
  • Exteriér: ušlechtilá delší hlava, malé uši, výrazné oči, vysoko nasazený mohutný krk, oblý kohoutek, strmý sklon zádě, silné krátké zadní nohy, tělo je válcovité, kopyta nižší. Typickým znakem je hustá dlouhá černá vlnitá hříva a stejně hustý ohon až na zem. Hříbata se rodí s vlnitou srstí, připomínající persián.
  • Povaha: povahově naprosto jedineční, jsou to koně inteligentní, klidní, mírní, přátelští, nelekaví a hraví. Dospívají poněkud později, až mezi 4.-5. rokem.

Historie tohoto plemene sahá pravděpodobně až 3000 let zpátky do minulosti. Jeho předkové byly používány už starými Římany jako tažná zvířata a po zušlechtění orientální krví nosil středověké rytíře na křížové výpravy. Když v 16. století okupovali Španělé Holandsko, byl jeho vzhled značně ovlivněn andalusany. Fríský kůň se pak podílel na vývoji felských, dalských poníků, oldenburských koní a možná i morganů.Také fríský hřebec Romke - importovaný z Holandska - byl v 70.letech 20.století využíván i v chovu starokladrubského vraníka ve Slatiňanech. Jeho vynikající chod způsobil, že lehčí typ byl v 19.století používán jako klusák. Ten sice později téměř vyhynul, ale byl zachráněn a dnes prožívá nový rozkvět.

Fríský kůň je oblíbený všestranný kůň, kterého je často vidět na přehlídkách. Občas je vidět jako tažný kůň ve vozatajském spotru.

Fríský kůň je o něco menší a rychlejší než bývali jeho chladnokrevní předci, avšak zachoval si jeho sílu, odvahu a přívětivou povahu. Má jemně utvářenou, vysoko nesenou hlavu a obloukovitě klenutý krk. Tělo má svalnaté a robustní. Na nohou má dlouhé husté rousy a jeho ocas a hříva jsou neobyčejně bohaté a zvlněné. kopyta má tmavá a tvrdá. Fríský kůň má vrozený vysoký krok, takže vypadá neobyčejně hrdě, jak pod sedlem tak v zápřeži. Je poslušný a citlivý. Barva je vždy černá. Jeho velikost je kolem 152cm i víc.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář